Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

Samosprávny kraj: Banskobystrický [Obec Môlča]
Okres: Banská Bystrica
Región: Severné Podpoľanie
IČO: 00313611
Počet obyvateľov: 371
Rozloha: 939 ha
 

PRÍRODNÉ POMERY

Obec Môlča veľkosťou katastrálneho územia i počtom obyvateľov patrí skôr k malým sídlam Slovenskej republiky. Leží vo veľmi peknej a malebnej prírodnej krajine, v bezprostrednom zázemí krajského mesta Banská Bystrica. Už pri letmom zoznámení sa s chotárom obce lepšie pochopíme zložitosť jej historického vývoja - postupnosť osídľovania, zmeny vlastníckych vzťahov, využívanie nerastných surovín a celkové hospodárske využívanie krajiny.
Môlča leží v prírodnom amfiteátri, ktorého os tvorí Môlčanský potok, asi 5 km juhovýchodne od Banskej Bystrice (pozri orientačnú mapu).

Geografická poloha Môlče je daná súradnicami: 48° 43' severnej zemepisnej šírky a 19° 09' východnej zemepisnej dĺžky. Stred obce Môlča (Prostredná Môlča) leží v nadmorskej výške 478 m, stred miestnej časti Dolná Môlča 427 m a Horná Môlča 472 m. V doline potoka Malá Môlča sa nachádza ešte rovnomenná miestna časť Malá Môlča. Na severnom okraji chotára v doline Môlčanského potoka, pod miestnou časťou Dolná Môlča, sa nachádza rómska osada. Obec Môlča vznikla počas historického vývoja postupným pospájaním uvedených osád. Pôvodné osady vznikli v závislosti od geografických podmienok i na sociálnom základe. V súčasnosti má obec charakter potočnej ulicovky.

Mapa.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Naša obec Môlča; vydané pri príležitosti 720. výročia prvej písomnej zmienky o území obce.


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka