Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuality

Aktuality - všeobecné oznamy

Zájazd do Poľska - Nowy TargVytlačiť
 

zájazd Poľsko, Nowy Targ.jpg


 
 

AJ TAK SA DÁVytlačiť
 

pomocná ruka.png

Ďakujem všetkým Môlčanom, ktorí aktívne prispievajú k skrášľovaniu svojho okolia nielen vo vlastných dvoroch, ale aj mimo nich.

Ďakujem všetkým, ktorí pochopili, že verejný priestor je nás všetkých.

Ďakujem tým, ktorí pridajú ruku k dielu, nezištne pokosia trávnik pred domom, alebo vyčistia koryto potoka a ukážu svojmu okoliu že aj tak sa dá.

Môlča3.jpg       Môlča4.jpg

 Môlča2.jpg

Môlča6.jpg

Môlča7.jpg

môlča8.jpg

 


 
 

Daň z nehnuteľností, daň za psa, poplatok za KOVytlačiť
 

daň z nehnuteľnosti.jpgDaň z nehnuteľností, daň za psa, poplatok za KO

Obecný úrad vystavil rozhodnutia o dani z nehnuteľností, daň za psa a poplatok za komunálny odpad na rok 2019.

Rozhodnutia o daniach vám boli zaslané do elektronických schránok na www.slovensko.sk.

Ten kto nemá aktivovanú elektronickú schránku na komunikáciu so štátnou správou na www.slovensko.sk, si môže vyzdvihnúť rozhodnutia o dani osobne na obecnom úrade Môlča.

Poplatok na základe rozhodnutí potom môžete uhradiť priamo v pokladni Obecného úradu Môlča, poštovou poukážkou alebo prostredníctvom internetbankingu.


 
 

Medvědi nevědí že túristi nemaj zbraně...Vytlačiť
 

Medvedik.jpgŠtátna ochrana prírody Poľana prosí občanov o trpezlivosť a ostrahu, nakoľko sa v našej obci vyskytol prípad voľného pohybu medvedích mláďat. Lokality sú monitorované fotopascami. Prosíme občanov, aby prípadný výskyt medveďov v blízkosti, resp. v obci nahlásili na OcÚ Môlča.

 


 
 

TRIEDITE ODPAD?Vytlačiť
 

ako_triedit.jpg

KOĽKO VYSEPARUJEME, TOĽKO BUDEME PLATIŤ. 

V roku 2016 vstúpil do platnosti nový zákon o odpadoch, ktorý zaviedol financovanie triedeného zberu vyhradených výrobkov (obaly a neobalové materiály, elektroodpad, akumulátory, použité batérie automobily), prostredníctvom tzv. rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Rozšírená zodpovednosť výrobcov znamená, že výrobcovia sú povinný postarať sa o svoje výrobky počas celého ich životného cyklu, čím sa bremeno financovania triedeného zberu prenáša z obce na samotných výrobcov. Z toho logicky vyplýva, aby sme zo zmesového komunálneho odpadu vytriedili čo najviac využiteľných zložiek.

V našej obci máme zavedený triedený zber pre papier, plasty, sklo,kovové obaly, tetrapacky a elektroodpad, teda na materiály, na ktoré sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov, teda ich zber nie je financovaný obcou, ale prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcov. Naopak zmesový komunálny odpad je financovaný z rozpočtu obce prostredníctvom poplatku za komunálny odpad. To znamená  že KOĽKO VYSEPARUJEME, TOĽKO BUDEME PLATIŤ. 

Nový zákon o odpadoch razantne zvyšuje poplatok za skládkovanie odpadov, v závislosti od množstva vytriedených odpadov v predchádzajúcom roku. O tom ako bude stanovená daň za smeti v našej obci bude teda závisieť od našej úrovne triedenia odpadu. Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu v obci Môlča za rok 2018 je 16,7%, čo predstavuje výšku sadzby 12,-€r/t na príslušný rok 2019. Doterajšia sadzba pre obec Môlča bola 5,17 €/t.

SADZBY ZA ULOŽENIE ZMESOVÉHO KOMUNÁLNEHO ODPADU A OBJEMNÉHO ODPADU NA SKLÁDKU ODPADOV (€/t)

úroveň vytriedenia  x (%)

2019 (€/t)

2020 (€/t)

2021 (€/t)

x ≤ 10

17

26

33

10 < x ≤ 20

12

24

30

20 < x ≤ 30

10

22

27

30 < x ≤ 40

8

13

22

40 < x ≤ 50

7

12

18

50 < x ≤ 60

7

11

15

x > 60

7

8

11

Okrem iných zmien budú musieť mestá a obce od 1.7.2019 do 30.6.2020 triediť najmenej 40% komunálneho odpadu, od 1.7.2020 do 30,6,2021 50% komunálneho odpadu a od 1,7,2021 do 30,6,2022 až 60% z celkového objemu komunálneho odpadu. Za neplnenie týchto povinnodtí hrozia sankcie od 800 do 80 000 €.

Koľko budeme platiť za odpady závisí od nás samotných občanov. Bezhlavo nevyhadzujme, ale separujme a neplaťme za niečo, za čo môžu zaplatiť nám. Zvýšením množstva vytriedených zložiek klesne množstvo zmesového odpadu a tým aj náklady za zber a uloženie odpadov na skládku.

 


 
 

registrácia chovu ošípaných na vlastnú spotrebu Vytlačiť
 

prasiatko.jpg


 
 

Dohoda o zriadení spoločného školského obvoduVytlačiť
 

škola.jpg


 
 

VZN Mesta Banská Bystrica o určení školských obvodov pre základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Banská BystricaVytlačiť
 

erb BB.jpg


 
 

Cintorínske poplatkyVytlačiť
 

cintorín.png


 
 

Kontajnery na komunálny odpadVytlačiť
 

smetiak.jpgObecný úrad ponúka občanom  kontajnery na komunálny odpad.

Kovový kontajner 110 l - cena 25,56 EUR

Plastový kontajner 120 l – cena 19,80 EUR


 
 

VýzvaVytlačiť
 

Vážení občania.

Vitajte na stránke www.molca.sk, ktorá je tu hlavne pre Vás. Obecný úrad a obecné zastupiteľstvo má záujem rozvinúť vzájomnú komunikáciu medzi obyvateľmi a obcou aj prostredníctvom webového komunikačného kanála prístupného takmer v každej domácnosti. Obojstranná informovanosť je zárukou úspešnej spolupráce pri realizácii cieľov a predsavzatí na dosiahnutie pozitívneho rozvoja našej obce. Webová stránka obce sa formuje a pretvára podľa potrieb, preto uvítame aj Vaše pripomienky a nápady najmä k obsahovej časti. Chceme vedieť, čo Vás zaujíma a aké informácie by ste potrebovali nájsť.
 

Pripomienky a návrhy môžete zasielať na starosta@molca.sk a na webmaster@molca.sk .

 


 
 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka